Může být ketóza nebezpečná? Při dodržení pravidel nikoliv

Ketóza

Poslední roky se jedná o velmi skloňovaný pojem. Ketóza je totiž stav, během kterého by tělo mělo samo dokázat spalovat tukové zásoby. Nebudeme zde zacházet do přílišných detailů, pouze zmíníme, že tukové zásoby těla jsou využívány jako zdroj energie. Díky tomu nejsme unaveni a díky tomu také hubneme. Poslední dobou se také objevují otázky na to, zda keto dieta není nebezpečná. Jak to tedy je a skutečně existují nějaká rizika?

Ketóza vyžaduje snížit sacharidy a zvýšit bílkoviny

V první řadě je třeba říci, že ketonová dieta nepatří do skupiny těch drastických, kde je jídlo omezeno na minimum. Takové dietní programy jsou skutečně nebezpečné a zdraví ohrozit můžou. Ketóza však nemá základ v tomto hladovění. Navození tohoto stavu je celkem jednoduché, protože základem je snížení sacharidů. Tělo tak nepřijímá dostatek energie, a tak pátrá ve svých zdrojích. A to v tucích, ze kterých čerpá a ty spaluje. Jde tak o zcela běžný stav. Aby zároveň nedocházelo k úbytku svalové hmoty, jsou tu bílkoviny, které fungují v podstatě jakási ochrana svalů.

Ketóza vyžaduje myslet i na řadu dalších věcí

Již víte, že základem je snížit sacharidy a zvýšit bílkoviny. To je stav, během kterého může ketóza trvat klidně i měsíce. Důležité však je řešit i celkovou skladbu jídelníčku a jeho kalorickou hodnotu. Vše by mělo být optimální. To znamená že by měl jídelníček respektovat kalorický výdej a tomu by měl odpovídat i příjem kalorií ze stravy. Dále je třeba myslet na rozmanitost stravy. A to kvůli dostatku vitamínů, minerálů a dalších látek. Pokud je toto všechno zajištěno, jde v podstatě o zdravější verzi stravování s tou změnou, kdy ketóza zajistí, že energie není přijímána ze sacharidů jako je tomu standardně, ale je získávána z uložených tukových zásob. V takovém případě nelze mluvit o žádných výrazných rizicích tohoto dietního plánu.

Mix Slim Dieta na 4 týdny - 150 jídel
Mix Slim Dieta na 4 týdny - 150 jídel

Mix Slim Keto dieta na 4 týdny s dietními jídly. Nízkosacharidový dietní balíček pro keto dietu, proteinovou dietu i dukanovu dietu.

MixSlim Zobrazit

Mix Slim Dieta na 2 týdny - 70 porcí
Mix Slim Dieta na 2 týdny - 70 porcí

Celkem 60 jídel (33kč/jídlo) 1x Velký dietní koktejl = 40 jídel 1x Dietní polévka = 10 jídel 1x Dietní omeleta = 10 jídel 3x Příchuť 1x Shaker …

MixSlim Zobrazit

Chia Shake Dietní balíček na 2 týdny - 70 jídel
Superpotravina
Chia Shake Dietní balíček na 2 týdny - 70 jídel

Dietní balíček a jídelníček na 2 týdny – 70 dietních jídel. Dietní plán na 14 dní, pro tyto diety: Keto dieta, Proteinová dieta, Dukanova dieta a…

ChiaShake Zobrazit