Může být ketóza nebezpečná? Při dodržení pravidel nikoliv

Ketóza

Poslední roky se jedná o velmi skloňovaný pojem. Ketóza je totiž stav, během kterého by tělo mělo samo dokázat spalovat tukové zásoby. Nebudeme zde zacházet do přílišných detailů, pouze zmíníme, že tukové zásoby těla jsou využívány jako zdroj energie. Díky tomu nejsme unaveni a díky tomu také hubneme. Poslední dobou se také objevují otázky na to, zda keto dieta není nebezpečná. Jak to tedy je a skutečně existují nějaká rizika?

Ketóza vyžaduje snížit sacharidy a zvýšit bílkoviny

V první řadě je třeba říci, že ketonová dieta nepatří do skupiny těch drastických, kde je jídlo omezeno na minimum. Takové dietní programy jsou skutečně nebezpečné a zdraví ohrozit můžou. Ketóza však nemá základ v tomto hladovění. Navození tohoto stavu je celkem jednoduché, protože základem je snížení sacharidů. Tělo tak nepřijímá dostatek energie, a tak pátrá ve svých zdrojích. A to v tucích, ze kterých čerpá a ty spaluje. Jde tak o zcela běžný stav. Aby zároveň nedocházelo k úbytku svalové hmoty, jsou tu bílkoviny, které fungují v podstatě jakási ochrana svalů.

Ketóza vyžaduje myslet i na řadu dalších věcí

Již víte, že základem je snížit sacharidy a zvýšit bílkoviny. To je stav, během kterého může ketóza trvat klidně i měsíce. Důležité však je řešit i celkovou skladbu jídelníčku a jeho kalorickou hodnotu. Vše by mělo být optimální. To znamená že by měl jídelníček respektovat kalorický výdej a tomu by měl odpovídat i příjem kalorií ze stravy. Dále je třeba myslet na rozmanitost stravy. A to kvůli dostatku vitamínů, minerálů a dalších látek. Pokud je toto všechno zajištěno, jde v podstatě o zdravější verzi stravování s tou změnou, kdy ketóza zajistí, že energie není přijímána ze sacharidů jako je tomu standardně, ale je získávána z uložených tukových zásob. V takovém případě nelze mluvit o žádných výrazných rizicích tohoto dietního plánu.

Nízkosacharidová dieta na 4 týdny 152 porcí
Superpotravina
Nízkosacharidová dieta na 4 týdny 152 porcí

Dietní balíček na hubnutí. Chia Shake Nízkosacharidová dieta (Dieta low carb) na 4 týdny - 150 jídel. Zhubněte s Nízkosacharidovou dietou již za měsíc.

ChiaShake Zobrazit

Nízkosacharidová dieta na 8 týdnů 300 porcí
Superpotravina
Nízkosacharidová dieta na 8 týdnů 300 porcí

Dietní balíček na hubnutí. Chia Shake Nízkosacharidová dieta (Dieta low carb) na 8 týdnů - 300 jídel. Zhubněte s Nízkosacharidovou dietou již za 2 měsíce.

ChiaShake Zobrazit

KetoMix Sušené maso hovězí - teriyaki (3 porce)
KetoMix Sušené maso hovězí - teriyaki (3 porce)

Dokonalá chuť a vůně masa, která je ještě před sušením podtržená marinováním v oblíbené japonské omáčce teriyaki.   KetoMix jerky můžete mít kdykoliv po…

Ketomix Zobrazit